Úvod > Vše o škole > Ze života školy > Exkurze do Jáchymova

Exkurze do Jáchymova

1.10.2023

Karlovarský kraj přispívá na exkurze žáků „svých“ škol. Z letošní nabídky jsme vybrali Jáchymov, možná trochu nedoceněné lázeňské město. Pyšní se bohatou historií spojenou s těžbou stříbra a ražením jáchymovských tolarů, bylo ale také místem utrpení politických vězňů těžících uranovou rudu v místních štolách. Jsme přesvědčeni, že osudy politických vězňů by neměly být zapomenuty a měly by vstoupit do povědomí mladých lidí, aby se už nikdy neopakovaly.
Navštívili jsme se třídami 4. a 3. maturitního ročníku a 2. ročníku oboru truhlář jáchymovské muzeum – Královskou mincovnu. Při komentované prohlídce jsme se dozvěděli příjemnou a emotivní formou mnoho o zdejší historii, včetně zajímavostí. Pokračovali jsme do kopce výše do Štoly č. 1 a zabředli do vlhka zdejší ražené skály. I tady na nás silně působily emoce – někdo se trochu bál skály - a zdejší vlhké a tmavé prostředí nám přiblížilo utrpení lidí, kteří zde při vysilující práci s radioaktivní rudou často umírali.
Zapsala Mgr. Hana Taušnerová