user_mobilelogo

Kalendář akcí

červen 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
26
27
28
29
30
      oceneni    
      absolventi baner    
    Dumy ban    
      Moodle    
      stredni roku1    
           
      mleko do skol ssz    
           
      Login     

Online

Právě přítomno: 32 hostů a žádný člen

Na naší škole proběhly dvě akce zaměřené na problematiku přenosu viru HIV a nemoci AIDS.
     Ve společnosti v současné době stále přetrvávají předsudky vůči lidem nakaženým virem HIV a zároveň je velká část zejména mladých lidí o viru HIV a nemoci AIDS nedostatečně informována. Proto proběhly na naší škole dvě akce, jež se na tuto problematiku zaměřily.
     První akce se konala 16. 5. 2018. Šlo o interaktivní besedu (tzv. webinář) s HIV pozitivním lektorem a odborníkem na problematiku HIV. Studenti před vysíláním a po něm zodpověděli elektronický dotazník o HIV/AIDS, díky čemuž mohli porovnat své dosavadní znalosti s informacemi, které se dozvěděli na besedě. Komunikace v průběhu přednášky probíhala oběma směry a umožnila interaktivní zapojení žáků formou chatu, tuto možnost také mnoho žáků využilo a kladli své dotazy přímo účastníkům besedy.
     V návaznosti na webinář proběhla 15. 6. 2018 exkurze do Domu světla v Praze a beseda o HIV/AIDS s lektorkou paní Alenou Kloučkovou. Akce se zúčastnily třídy 1. KOS, 2. KIS, 3. KIS a 1.P-VLK v doprovodu Mgr. Moniky Malé, Mgr. Kristýny Hromádkové a asistentky pedagoga Heleny Slivenecké. Lektorka žákům objasnila odborné pojmy, seznámila je se způsoby přenosu HIV a jak se před HIV chránit. Přednáška byla proložena dokumentárními fotografiemi, grafy a aktuálními statistikami. Na závěr proběhla otevřená diskuse o HIV/AIDS a životě s HIV. Žáky nejvíce zaujala informace, že existuje preventivní lék (tzv. preventivní profylaxe) pro osoby HIV negativní, stejně tak jako existuje lék aplikovatelný záhy po nakažení (tzv. post-expoziční profylaxe). Další velice zajímavou informací byl fakt, že HIV pozitivní člověk, který se léčí, není pro společnost hrozbou, na rozdíl od HIV pozitivních, kteří o svém zdravotním statutu nevědí a tudíž se neléčí. Cílem besedy tak bylo odstranit předsudky spojené s identifikovanými HIV pozitivními a motivovat všechny, kteří neznají svůj zdravotní statut k testování a hlavně prevenci.
     Přítomnost v Domě světla a zejména beseda s HIV pozitivní lektorkou na žáky silně zapůsobila. Možnost vyslechnout si osobní příběh HIV pozitivního člověka ve všech zanechala hluboký dojem. Z Domu světla tak žáci odcházeli plni rozporuplných pocitů, ale také, a to hlavně nových poznatků a informací.
Názory jednotlivých žáků třídy 2. KIS:
   „Přednášku vedla HIV pozitivní lektorka, která otevřeně hovořila o svých pocitech a zkušenostech. Radila, čemu se vyvarovat, jak předejít nakažení a co dělat, pokud se nakazíme. Vše, co bylo řečeno, bylo velmi poučné.“
     „Lektorka o problematice mluvila přímo a srozumitelně, což se mi velmi líbilo a dozvěděla jsem se hodně nového.“
     „Lektorka mě velmi mile překvapila svým pozitivním přístupem a dobrou náladou. Besedu pojala skvěle a doplnila ji svou osobní zkušeností. O viru HIV a nemoci AIDS toho vím dost z minulosti, přesto mi beseda přinesla mnoho nových, zajímavých a přínosných informací.“
   „Přednáška byla užitečná, zajímavá a donutila mě nad vším přemýšlet. Líbí se mi, že existuje takové místo jako právě Dům světla, který poskytuje lidem, kteří se virem HIV nakazili azyl a šanci na nový život.“
1
1a
2
6
 • Jeden svět na školách

  Ve středu naší školu navštívili zástupi JSNS.cz Jeden svět na školách. Jedná se o vzdělávací program organizace Člověk v tísni. Již od roku 2001 přispívá k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, otevřeně a kriticky přistupují k informacím, nejsou lhostejní, chtějí ovlivňovat a také skutečně ovlivňují dění kolem sebe.
  Číst dál...  
 • Ocenění našich žáků

  Dne 19.6. byli v Sokolově oceňováni žáci základních a středních škol v Sokolově. Za naši školu byly oceněny žákyně Bára Petráčková obor kosmetička za krásné umístění na Mistrovství České republiky - Koruna kreativity 2019
  Číst dál...  
 • Divadlo na Fidlovačce v Praze

  Dne 21. 5. 2019 navštívili žáci prvních ročníků, budovy Komenského, Divadlo na Fidlovačce v Praze. Hlavním motivem představení byla souborná díla od Williama Shakespeara jako např. Hamlet, Othello, Romeo a Julie, Král Lear, Zkrocení zle ženy aj.

  Číst dál...  

 • Kurz „ Nové metody zdobení dortů“

  Dne 2. 4. 2019 proběhl na OV CU kurz pod vedením známé a šikovné cukrářky Zlaty Otavové, která přijela na naše pracoviště, aby učitele odborné výchovy a žáky oboru cukrář a cukrářské práce seznámila s novými trendy zdobení dortů.

  Číst dál...