Střední škola živnostenská Sokolov, Příspěvková organizace
 
DOD21
 
Baner web
 
absolventi
dum
moodle
 
oceneni
 
stredni roku1
 
stredni roku 19
Login 

Dne 5. 4. 2018 se naše třída 3.KIS-KOS zúčastnila prohlídky Legiovlaku. Všemi historickými vagóny nás provázel mladý muž ze Slovenska, který byl oblečen v ruské uniformě.

Prohlédli jsme si vagón zvaný těpluška. Říkali mu tak proto, že jako jediný měl kamna a bylo v něm teplo. Zde se převáželi koně a spali v něm na palandách legionáři namačkaní na sebe. Také se stávalo, že kdo spal úplně u kraje, přimrzl ke stěně.

Dále jsme prošli zdravotním vagónem, kde operovali a ošetřovali zraněné legionáře, ale také civilisty (dokonce odrodili děti). V kovářském vagónu vyráběli podkovy pro koně. Procházeli jsme velitelským, poštovním, prodejním, štábním a krejčovským vagónem. Tam nám ukázali různé uniformy, ruská měla chlupatou čepici – beranici, kabát s vnitřním kožichem a rukavice pro tři prsty spojené a 2 zvlášť, aby mohli držet pušku. Naše kamarádka a paní učitelka si vyzkoušely, jak bylo vojákům, když měli na sobě uniformu a v ruce zbraň.

Na závěr nám průvodce pustil dokument o Československých legiích. Myslím si, že je dobré si tuto událost připomenout a nezapomínat na to, že naši hrdinové bojovali o samostatný stát ještě v době před jeho vznikem.

 

D. Valíčková a N. Szabová 3. KIS-KOS

Dlouhá cesta legionářů do vlasti

Kovářský vagón

Památka na bitvy

Poslední vagón

Průvodce v uniformě legionáře

Ranním mrazem za legionářem 1. KIS KIS

Zdravotní vagón