Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Karlovarském kraji
- Operační program: Vzdělávání pro konkurenceschopnost
- Oblast podpory: Počáteční vzdělávání
- Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/44.0004
- Doba realizace projektu: 1. 8. 2013 - 30. 6. 2015
- Realizátor projektu:Karlovarský kraj
- Zadavatel:MŠMT (OP VK)
Anotace projektu
Cílem projektu je investiční a metodická podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních a základních školách Karlovarského kraje. V projektu je zapojeno 12 středních škol regionu, finančních partnerů projektu. Ty budou podporovat přírodovědné a technické vzdělávání nejen na svých školách, ale i na základních školách, se kterými v rámci projektu naváží úzkou spolupráci.
V projektu je naplánováno 5 klíčových aktivit, z nichž první dvě jsou zaměřeny na investiční a neinvestiční podporu zapojených škol, třetí je zaměřena na podporu vzájemné spolupráce SŠ a ZŠ a sociálních partnerů. Cílem čtvrté aktivity je metodická podpora škol (celokrajská setkání metodiků a vedoucích předmětových komisí, atd.) a pátá klíčová aktivita je zaměřena na podporu jazykové vybavenosti žáků, především využití metody CLIL.
Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace je zapojena do 4 klíčových aktivit projektu - Investiční vybavení laboratoří, odborných učeben a středisek praktického vyučování, Neinvestiční podpora středních a základních škol, Podpora spolupráce středních škol včetně spolupráce se zaměstnavateli a Podpora jazykové vybavenosti žáků v technických a přírodovědných předmětech.V rámci projektu bude vybaveno pracoviště odborného výcviku ve školní budově v Kynšperku nad Ohří protahovačkou typu Griggio PSA630, které bude sloužit jak žákům učebních oborů truhlář a dřevařská výroba ve výuce, tak při volnočasových aktivitách řemeslného kurzu. V současné době škola nedisponuje moderním vybavením, které bude v rámci projektu zakoupeno. Kromě toho bude pracoviště odborného výcviku vybaveno nářadím pro práci se dřevem, které využijí žáci dřevařských oborů při výuce i žáci základních škol při volnočasových aktivitách.
V průběhu projektu budou také realizovány exkurze do firem, zaměřeným na práci se dřevem a návštěva výstavy moderních dřevařských technologií.V rámci KA Podpora jazykové vybavenosti žáků v technických a přírodovědných předmětech budou vytvořeny 2 cizojazyčné slovníky odborných výrazů a spojení k podpoře jazykové vybavenosti žáků pro trh práce.
Informace k projektu na stránkách Karlovarského kraje
Spolupracující základní školy – nefinanční partneři projektu
- ZŠ Sokolov, Křižíkova 1916
- ZŠ Sokolov, Běžecká 2055
- ZŠ Sokolov, Rokycanova 258
- ZŠ Březová
- 1.základní škola Cheb, Americká 36
- ZŠ Kynšperk nad Ohří, příspěvková organizace, Jana A. Komenského 540
- ZŠ Lomnice, Školní 234
KA1 - Investiční vybavení laboratoří, odborných učeben a středisek praktického vyučování
V rámci této aktivity byla zakoupena tloušťkovací frézka Griggio PSA 630, metodikem školy byl zpracován manuál na její používání a poté byli proškoleni všichni vyučující i žáci, kteří s tímto moderním strojem pracují. Frézka je využívána při výuce odborného výcviku žáků dřevařských oborů Truhlář a Dřevařská výroba na naší škole.
KA2 – Neinvestiční podpora středních a základních škol
V rámci aktivity bylo zakoupeno nářadí pro práci s dřevem (dláta, pila s výměnnými listy, rámová pila, vrtáky, hoblíky, rejsky, rašple, brousky), se kterým pracovali žáci naší školy při výuce i žáci základních škol, se kterými jsme navázali spolupráci, při volnočasové aktivitě,
V rámci této aktivity probíhala pravidelná výuka žáků SŠ oboru Truhlář a Dřevařská výroba v rozsahu 30 hodin týdně.Žáci dřevařských učebních oborů naší školy se spolu se žáky základních škol v rámci exkurzí zúčastnili výstavy Střechy Praha, navštívili obchodní dům IKEA, firmu Holz Schiller Cheb, s.r.o. a Stora Enso Timber Planá, s.r.o., kde v praxi viděli práci se dřevem od samého počátku až k finálnímu výrobku. Poslední exkurze se uskutečnila do firmy OKÁL Nezvěstice a na zámek Kozel.
KA3 – Spolupráce středních škol včetně spolupráce se zaměstnavateli
V průběhu této aktivity jsme navázali spolupráci se7 základními školami, jejichž žáci navštěvovali volnočasovou aktivitu - truhlářský kroužek, kdy pracovali s nářadím, nakoupeným v rámci KA2. Na tomto kroužku vyráběli žáci základních škol různé výrobky ze dřeva – prkénko, vánoční svícen, věšák či ptačí budku. Také si vyzkoušeli práci s CNC strojem a nově nakoupenou tloušťkovou frézkou. Lektory kroužku vždy byli důkladně proškoleni k práci s těmito stroji.
Žáci základních škol a žáci dřevařských učebních oborů Střední školy živnostenské Sokolov, příspěvková organizace se v rámci exkurzí zúčastnili výstavy Střechy Praha, navštívili obchodní dům IKEA, firmu Holz Schiller Cheb, s.r.o. a Stora Enso Timber Planá, s.r.o., kde v praxi viděli práci se dřevem od samého počátku až k finálnímu výrobku, poslední exkurze se uskutečnila do firmy OKÁL Nezvěstice a na zámek Kozel.
Tato aktivita v každém roce vyvrcholila soutěží žáků základních škol, kdy vyráběli starou stolní hru Solitér (vítězem byl Pavel Plaub ze ZŠ Lomnice ) a bedýnku na nářadí (vítěz Jakub Hes z 1. ZŠ Cheb).
KA5 – Podpora jazykové vybavenosti žáků v technických a přírodovědných předmětech
V rámci této aktivity byly vytvořeny 2 cizojazyčné slovníky odborných výrazů a spojení k podpoře jazykové vybavenosti žáků dřevařských oborů pro trh práce, jeden v anglickém a druhý v německém jazyce. Oba slovníky jsou využívány ve výuce oboru Truhlář a dle dotazníkového šetření jsou oblíbeny u pedagogů i žáků, protože takováto učební pomůcka dosud ve školách chyběla.