Erasmus+
- Oblast podpory: Počáteční vzdělávání
- Registrační číslo projektu: 2014-1-CZ01-KA102-000433
- Doba realizace projektu: 1. 7. 2014 - 30. 6. 2016
- Realizátor projektu: Střední škola živnostenská Sokolov
- Zadavatel:MŠMT / DZS
Program Evropské unie, Erasmus+, si klade za cíl zvýšit kvalitu a přiměřenost kvalifikací a dovedností. Dvě třetiny prostředků z tohoto programu jsou určeny na stipendia více než 4 milionům osob za účelem studia, odborné přípravy, práce či dobrovolnické činnosti v zahraničí v období 2014–2020 (oproti 2,7 milionu v období 2007–2013). Pobyt v zahraničí může trvat od několika dnů až po jeden rok.
Programu Erasmus+ se mohou zúčastnit studenti, učitelé, učni, dobrovolníci, vedoucí mládeže a funkcionáři amatérských sportovních organizací. Lze z něj také poskytnout finanční prostředky na partnerství vzdělávacích zařízení, mládežnických organizací, podniků, místních a regionálních úřadů a nevládních organizací, jakož i na reformy v členských státech s cílem modernizovat vzdělávání a odbornou přípravu a podpořit inovace, podnikatelské schopnosti a zaměstnanost.
Větší podpory se dostane informačním platformám, jako je eTwinning, které propojí školy a další vzdělávací zařízení prostřednictvím internetu.
Erasmus+ je rozdělen na tři klíčové akce:
- KA 1 - Vzdělávací mobilita jednotlivců
- KA 2 - Spolupráce na inovacích a výměna osvědčených postupů
- KA 3 - Podpora reforem vzdělávací politiky
Mobilitou ke zvýšení prestiže odborného vzdělávání
Projekt, podpořený grantem z programu Erasmus+, který připravila Střední škola živnostenská Sokolov, je zaměřen na odborné vzdělávání v učebních oborech truhlář a cukrář. Patří do programové kategorie KA 1- Mobilita jednotlivců. Jeho cílem je poskytnout žákům možnost vycestovat na zahraniční stáž, kde si díky spolupráci s partnerskou školou ve slovenské Galantě, mohou rozšířit své odborné znalosti a dovednosti. Dokladem o absolvování zahraniční stáže je Europass Mobility, který žáci obdrží. Věříme, že tento mezinárodně uznávaný dokument jim do budoucna může pomoci uplatnit se na trhu práce v ČR i zahraničí. Přidanou hodnotou stáží je také posílení jejich národní a evropské identity.
Během projektu proběhnou celkem čtyři stáže, kdy vycestují vždy čtyři žáci doprovázení učitelem odborného výcviku. V letošním školním roce to budou na podzim a na jaře stáže oboru truhlář, příští školní rok vycestují ve stejných termínech cukráři.
Přejeme žákům i učitelům, aby díky projektu získali nejen nové znalosti, ale mnoho krásných zážitků a vzpomínek.
Mgr. Terezie Petrovičová
koordinátor projektu
PUBLICITA